www.judonaursynowie.pl

Uczniowski Klub Judo RYŚ Jak ciężko jest znaleźć na Ursynowie profesjonalnie prowadzone zajęcia sportowo-rekreacyjne i sportowe dla dzieci wiedzą doskonale rodzice, którzy chcą zadbać o prawidłowy rozwój swoich najmłodszych. Tę lukę od kilku lat stara się wypełnić Klub Judo „Ryś” proponując dzieciom w wieku 5-8 lat zajęcia sportowo-rekreacyjne pod nazwą „Funny Judo” (ang. funny - zabawa) oraz dzieciom w wieku 9-12 lat treningi judo sportowego. Zajęcia są skierowane zarówno do dziewcząt jak i chłopców.

Zajęcia funny judo i judo w okresie początkowym to głównie zabawa.

Judo dla dzieciW odróżnieniu od wielu klubów sportowych staramy się uczyć dzieci różnych zachowań i podstawowych elementów poprzez zabawę. Przyświeca nam zasada: od zabawy do sportu. Na naszych zajęciach dzieci nie mają czasu się nudzić. Przez pierwsze 2-3 lata treningi są nastawione głównie na bardzo mocny rozwój ogólnorozwojowy. Ćwiczenia bazują na podstawowych elementach z zakresu judo i gimnastyki. Wykorzystywane przez trenerów gry i zabawy ruchowe mają na celu przygotowanie dzieci do podjęcia treningu judo. Celem zajęć jest także uodpornienie dzieci na kontakt cielesny z innymi dziećmi. Jest tu dużo przepychania, przeciagania i wypychania. Dzieci turlają się i ugniatają jeden po drugim. Już po kilku treningach rodzice widzą pozytywne efekty. Dzieci nabierają odporności na ból, przestają się przejmować zderzeniem z innym dzieckiem. Mata do judo, na której trenują jest dość twarda, za to sprężysta, co gwarantuje bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Jednak pierwsze upadki, choć bezpieczne, sa jednak odczuwalne i do tego też trzeba się przyzwyczaić. Podczas zajęć oprócz zabawy dzieci uczą się podstawowych elementów judo, głównie techniki padów. Trenerzy uczą jak ułożyć ciało czy jak chronić głowę podczas upadków. Zajęcia judo dla dzieciAle treningi to nie tylko upadki i uodpornienie na ból. Zajęcia judo dla dzieciTo przede wszystkim ogromna ilość ćwiczeń ogólnorozwojowych pobudzających wszystkie partie mięśni. Duża ilość zabaw z czołganiem, pełzaniem czy czworakowaniem wpływa na wzmocnienie wszystkich mieśni szkieletowych, które są odpowiedzialne za prawidłową sylwetkę. Wiele dyscyplin sportu poprzez swój trening prowadzi do rozwoju tylko niektórych partii mięśniowych. Judo to rozwój równomierny. A w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym to najlepsza gimnastyka korekcyjna. Od pierwszych treningów równolegle z nauką padów uczymy dzieci podstawowych elementów z gimnastyki: przewroty, przerzuty, stania na głowie mostki itp. Kolejny etap to poznanie najprostszych elementów związanych z walką w parterze. Poza umiejętnościami technicznymi oraz przygotowaniem sprawnościowym dużą wagę przywiązujemy do kształtowania strony psychicznej. Takie cechy wolicjonalne jak: wiara w osiągnięcie sukcesu, nieustępliwość w dążeniu do celu, cierpliwość, poczucie obowiązku to cechy charakteryzujące adeptów judo. Więcej na ten temat w zakładce „co to jest judo”.

Zajęcia w grupach Funny Judo i judo są wspaniałym przygotowaniem do uprawiania każdej dyscypliny sportu, a także receptą na wychowanie zdrowych i silnych dzieci zarówno fizycznie jak i psychicznie. Jak wspaniale bawią się dzieci mogą osądzić rodzice, którym ogromną frajdę sprawia obserwowanie zajęć.Judo dla dzieci
Zdając sobie sprawę z tego, że w sportowym judo zostaną tylko nieliczni, początkowy etap szkolenia prowadzimy tak, aby nasi wychowankowie otrzymali przygotowanie ogólne na jak najwyższym poziomie, co umożliwi im kontynuacje kariery w dowolnej dyscyplinie sportowej.

Po okresie treningu ogólnego nasi adepci są obejmowani szkoleniem sportowym przechodząc do grup zawodniczych. W zależności od wieku i stopnia zaawansowania treningi odbywają się 3-5 razy w tygodniu i trwają 90-120 minut. Treningi w tym okresie nabierają bardziej charakteru treningów technicznych. Sukcesywnie zabawy są zastępowane cwiczeniami kształtującymi wszystkie cechy motoryczne i ćwiczeniami technicznymi. Młodzi judocy zaczynają podczas treningów odkrywać uroki sportu profesjonalnego. Powoli są wprowadzani do rywalizacji sportowej. Na początku są to walki w klubie, następnie sparingi międzyklubowe a na koniec zawody ogólnowarszawskie. Ażeby ułatwić dzieciom wejście na scieżkę rywalizacji sportowej sami organizujemy kilka turniejów rocznie, w których oprócz walk judo dzieci rywalizują także w konkurencjach sprawnosciowych takich jak tory przeszkód. Okres przygotowania ogólnego (pierwsze 2-3 lata) i okres przygotowania ukierunkowanego (kolejne 2-3 lata) są wprowadzeniem do kolejnego etapu czyli treningu specjalistycznego. Uczniowski Klub Judo „Ryś” jest Judo dla dziecijednym z niewielu klubów sportowych, który zajmuje się kompleksowym szkoleniem od wieku dziecka do seniora. Cały czas przyświeca nam zasada od zabawy do sportu. Jesteśmy klubem, dla którego ważny jest wynik na poziomie seniora i dlatego wiemy jak istotne jest wychowywanie zawodników na każdym z poszczególnych etapów.

Bardzo dużą uwagę zwracamy na dobór kadry szkoleniowej. U nas nie zatrudni się byle kto. Wszyscy trenerzy byli wyczynowymi zawodnikami. Każdy z nich posiada tytuł instruktora lub trenera judo oraz stopień mistrzowski (dan). Niektórzy dodatkowo są instruktorami z gimnastyki i samoobrony. Od roku zaczęliśmy zatrudniać naszych wychowanków, którzy dzięki młodemu wiekowi i ogromnemu zapałowi są w stanie stworzyć podczas zajęć niepowtarzalną atmosferę wspaniałej zabawy. W bardzo wielu zabawach sami aktywnie uczestniczą co ogromnie podnosi atrakcyjność treningów.